Kelemér – Serényfalva Erdőrezervátum, kezelt lomboserdők, NBmR, Coleoptera
A kutatás a NBmR program keretében vizsgálta az erdőrezervátum bogárfaunáját. A munka alapjául szolgáló anyag talajcsapdázás útján, az erdőrezervátum védőzónájából, az ott elhelyezkedő kezelt lomboserdőkből került begyűjtésre. A védőzóna lucfenyvesében és gyertyános-kocsánytalan tölgyesében 2002.04.18.-2002.06.26. és 2002.08.18.-2002.10.31. között 10-10 etilén-glikollal feltöltött talajcsapda működött; a csapdába esett egyedeket kéthetente emelték ki. A vizsgálati anyag meghatározást követően a Kazinczy Múzeum (Sátoraljaújhely) biológiai gyűjteményébe került.
A kutatási munka összesen 61 bogárfaj előfordulását, s lényegileg az Északi-középhegység üde, erdős tájairól ismert bogárfaunával jórészt megegyező fauna jelenlétét mutatta ki. A vegyes táplálkozású (koprofág, detritofág) Anoplotrupes stercorosus mintákban való dominanciája a talajcsapdákban gyűlő, bomló rovaranyag eredményeként értékelhető (ezt a feltételezést támasztja alá a dögön előforduló ragadozó holyvák és ezekhez kötődő temetőbogarak példányszáma is). Feltűnő még a fenyvesekhez kötődő xylofág fajok (Cerambycidae, Curculionidae, Scolytidae) tavaszvégi nagyobb rajzása, s néhány fatörzseken, lombkoronában vadászó ragadozó faj (Calosoma inquisitor, Xylodrepa quadripunctata, Thanasimus formicarius) is felbukkant (ezek táplálékállataikat követve juthattak a talajcsapdába).
A védett fajok közül előkerült a Carabus cancellatus, C. convexus, C. violaceus, C. montivagus. Közülük az utóbbi faj minősül viszonylag ritkábbnak: a leginkább tölgyesekhez kötődő C. montivagus hazánkban csak az Északi-középhegységből ismert. További érdekesség a röpképtelen Aptinus bombarda, melynek a Bükk-hegységből és az Aggteleki-karsztról volt adata, a Zempléni-hegységből viszont nem (a Putnoki-dombság területéről való előkerülése így mindenképpen figyelemre méltó).