Kékes Erdőrezervátum (második) országos felmérése, 1998-1999

EK összefoglalás
"Hazánk egyetlen olyan erdőrezervátuma, amely ősi állapotban van és ahol a természetes erdődinamikai folyamatokat teljes ciklusban vizsgálni lehet." (Czájlik 1998)
Erdőállomány, erdőgazdálkodás

"Hazánk egyetlen olyan erdőrezervátuma, amely magterületén a faállomány-szerkezet természetes úton, a természetes szelekció hatására, spontán erdődinamikai folyamatok által alakult ki. Ezt mutatja a magterületen található zavartalan erdők fafajösszetétele, külső szerkezete (fák térbeli és méret szerinti eloszlása), valamint belső szerkezete (az egyes fák életmenetének fajon belüli differenciálódása), természetes aljnövényzeti mintázata, igen gazdag gomba- és állatvilága." (Czájlik 1998)

Természetvédelmi kezelés

"A korábban kijelölt magterület területe elegendő. A pufferzóna/magterület területaránya és elhelyezkedése megfelelő. A rezervátum - hosszú távon - jelentős zavarás nélkül fenntartható, megfelelő természetvédelmi hatósági tevékenység mellett.
Javaslat: A Gyöngyös 2E erdőrészlet magterület felőli részét a magterülethez kellene csatolni." (Czájlik 1998)

Kutatások, projektek

"Erdődinamikai vizsgálatok:
1. A természetes bükkösök és szurdokerdők teljes erdőfejlődési ciklusának, stádiumonkénti és szakaszonkénti vizsgálata.
2. A természetes bükkösök állományalkotó fafajainak fajon belüli konkurenciájának, és a természetes szelekció vizsgálata.
3. Természetes ősi bükkösök aljnövényzet-mintázati vizsgálata fejlődési szakaszonként.
4. Ősi állapotú bükkösök biodiverzitásának vizsgálata.
5. A szervesanyag lebontási folyamatainak vizsgálata természetes körülmények között. Ezen belül kiemelten: a) holt faanyag lebontása, ebben résztvevő gomba és rovar szukcessziók megismerése
b) avarlebontás, humuszképződés időszaki változásának vizsgálata erdőfejlődési szakaszonként.
6. Bükk termőhelyű átmeneti erdők fejlődésének vizsgálata
7. Holt faanyag, facsonkok biodiverzitásra gyakorolt hatásának vizsgálata.

Erdőművelés felé kitekintő kérdések:
1. Természetes bükkös pontos definíciójának meghatározása
2. Ennek alapján a természetszerű erdőgazdálkodás erdőszerkezeti kritériumrendszerének kialakítása.
3. A domináns korosztályok kialakulásának folyamata, kialakulás feltételei, erdőszerkezeti viszonyai és időtartama, ennek függvényeként a természetes felújítás módszertana.
4. A természetközeli erdőkben meghagyandó holt faanyag és facsonkok hektáronkénti meghatározása.
Továbbá a rezervátum gerinci térségében mód van a bükk termőhelyű kőris átmeneti erdők fejlődésének vizsgálatára is a Gyöngyös 2E részlet megosztása esetén.

A pufferzóna/magterület kezelés/kontroll típusú kísérletek beállítására alkalmas: középhegységi és montán bükkösök természetszerű kezelésének vizsgálatára." (Czájlik 1998)