Tilos-erdő Erdőrezervátum (második) országos felmérése, 1998-1999

ER-22 (HU)
Tilos-erdő Erdőrezervátum
1998-1999 (nincs pontos időpont)
Papp Mária (DE TTK)
EK összefoglalás
"A célorientált kutatásra javasolt erdőrezervátum domináns társulása a sziki tölgyes. A rezervátum területén... sok a tájidegen fafajokkal ültetett erdőrészlet, a magterületen is." (Papp 1998)
Erdőállomány, erdőgazdálkodás

"A célorientált kutatásra javasolt erdőrezervátum domináns társulása a sziki tölgyes. Nagyobb lékeiben, mély fekvésű foltjaiban nádas, sziki magaskórós növényzet, mozaikosan rövidfüvű veresnadrág csenkeszes sziki gyep található. Ettől a rezervátum középső része és NY-i része erdőssztyepp jellegű és egyedülálló természeti értéket képvisel. A rezervátum területén mindemellett sok a tájidegen fafajokkal ültetett erdőrészlet, a magterületen is. Ezeknek csupán klimatikus pufferoló hatásuk van a sziki tölgyes felé, ugyanakkor gyomforrást jelentenek.
A magterület 4C erdőrészlete IBP kutatási mintaterület, természetközeli állapotot mutató, alacsony növésű, diverz fás növényzetű erdő, csak kisebb foltokban gyomosodó aljnövényzettel, gazdag cserjeszinttel. Természeti értéket képviselnek a sziki gyephez kacsolódó ritkás, ligetes szélei is valamint a belső mocsári vegetáció-fragmentumok." (Papp 1998)

Természetvédelmi kezelés

"A korábban kijelölt magterület területe elegendő, egyes részei feleslegesek (a védőzónához csatolandók). A pufferzóna/magterület területaránya és elhelyezkedése megfelelő. A rezervátum - hosszú távon - jelentős zavarás nélkül fenntartható.
Javaslatok: a magterület 4A, B, D erdőrészleteinek magterületi státusza nem indokolt: tájidegen fafajok és gyomos aljnövényzet jellemző.
A K-i erdőrészletek fajcseréje, parlagterületek betelepítése szükséges.
A rezervátum természetvédelmi értékét növeli a pufferzóna RL gyepje, amely diverz, gyommentes sziki gyep értékes fajokkal." (Papp 1998)

Kutatások, projektek

"A rezervátum alkalmas a természetközeli erdőkben lejátszódó spontán szukcessziós folyamatok vizsgálatára. Ehhez a terület egyedülálló adottsága, hogy a korábbi kutatási eredmények felhasználható alapot adnak az erdőrezervátum hosszú távú kutatásaihoz.
A rezervátumban tanulmányozható a nagyobb diverzitás szerepe az erdők egészséges fejlődésében szikes talajon. Tanulmányozható a magterület telepítéseinek spontán szukcessziója. Továbbá a sziki gyep spontán beerdősülése, az erdőszegély dinamikája.
A 4A erdőrészlet a 4C erdőrészlettel azonos értékű, kezelés/kontroll kísérletekre alkalmas sziki tölgyes állományra." (Papp 1998)