Kis-Szénás Erdőrezervátum
1998-1999 (nincs pontos időpont)
Madas Katalin (Budapest)
"A tagolt felszín miatt – a meredek lejtőkből adódóan – az erdőterületek nagy része talajvédelmi rendeltetésű." Már országos szinten jelentkező probléma a gazdasági hasznot nem nyújtó, - az erdőterületek 5%-át kitevő - talajvédelmi erdők sorsa. Az állami erdőket kezelő Rt.-k egyre több helyen javasolják ezeknél a vágáskor nélküli "véderdő megőrzés" termelési cél megjelölését az erdőtervekben. Ez nem is lenne baj, ha a túltartott vadállomány nem akadályozná meg a természetes felújulásukat." (Madas 1998)
"A dolomit alapkőzet miatt változatos völgyekkel szabdalt, erősen tagolt felszín alakult ki, melyen a Budai-hegység vegetációjának összes típusa megtalálható: a bükköstől, a gyertyános-tölgyesen át a karsztbokorerdőig és a sziklagyepekig. Közép-Európában ritka ökológiai viszonyokat reprezentál az eltérő igényű fajok kis területen való együttélése." (Madas 1998)
"A korábban kijelölt magterület egyes részei feleslegesek /a védőzónához csatolandók/. A pufferzóna/magterület területaránya és elhelyezkedése nem megfelelő, de lehetne javítani: a Pilisszentiván 7N részlet a pufferzónához csatolandó, ezért is osztották meg mesterséges vonallal a korábbi részletet. A rezervátum - hosszú távon - jelentős zavarás nélkül fenntartható. A kutatások megkezdésének alapvető feltétele, hogy a kerítést kijavítsák és folyamatosan jó karban tartsák valamint szigorúbban ellenőrizzék a területet." (Madas 1998)
"Sok a kiránduló: biciklis, kutyás, lovas stb." (Madas 1998)
"A rezervátum pufferzóna/magterülete kezelés/kontroll típusú kísérletek beállítására alkalmas: bükkös, gyertyános-tölgyes, elegyes karszterdő, molyhos-tölgyes karsztbokorerdő erdőtípusokra. A fokozott védettség miatt a pufferzónában is lehetne kontrollterületet beállítani.
...a terület kiválóan alkalmas a véderdők természetes felújulásának monitorozására. Választ lehetne kapni, hogy a sarjerdők külső zavarás és emberi beavatkozás nélkül átalakulnak-e szálerdővé, és milyen szukcesszionális fázisok követik egymást. " (Madas 1998)