Vaskereszt Erdőrezervátum (második) országos felmérése, 1998-1999

EK összefoglalás
"A magterület erdeje zonális helyzetben lévő mészkedvelő (molyhos) tölgyes (Orno-Quercetum), lejjebb a völgyekben cseres-kocsánytalan tölgyes van. Feltűnő a kocsánytalan tölgy hiánya." (Juhász 1998)
Erdőállomány, erdőgazdálkodás

"A magterület erdeje zonális helyzetben lévő mészkedvelő (molyhos) tölgyes (Orno-Quercetum), lejjebb a völgyekben cseres-kocsánytalan tölgyes van. Feltűnő a kocsánytalan tölgy hiánya. A védőzónában a keleti és déli részeken tájidegen fenyőfélék (erdei fenyő, feketefenyő) hótörött állományai találhatók. Az őshonos fafajú erdőrészletek esetében gyakoriak a felújítóvágások, a kiritkított állományokba mindenütt betelepült a bálványfa." (Juhász 1998)

Természetvédelmi kezelés

"A korábban kijelölt magterület kicsi, gyakorlatilag nem is bővíthető. A pufferzóna/magterület területaránya és elhelyezkedése nem megfelelő, de nem javítható (nincs alkalmas terület).
A rezervátum - hosszú távon - jelentős zavarás nélküli fenntarthatósága kérdéses: a Balaton közelsége miatt fejlődő infrastruktúra (autópálya) esetleg zavaró lehet.
Legalább a magterület bekerítendő, ha célorientált kutatás indulna, akkor az É-i és a K-i oldalon esetleg." (Juhász 1998)

Környezeti hatások

"A magterület K-i szélén erős földút van, mellette tisztás, a D-i végén pedig tűzrakóhely, emlékmű és magasles van - de ezek kihasználtsága csekély, nem jelentenek jelentős zavarást." (Juhász 1998)

Kutatások, projektek

"Vizsgálható kérdések: invazív fafaj (bálványfa) térhódítása a felújítóvágással kezelt erdőkben. Milyen erdőművelési mód alkalmas a bálványfa terjedésének megakadályozására?
Képes-e eredeti termőhelyét újra elfoglalni a kocsánytalan tölgy, és milyen milyen módon (meglévő magszóró fák "ápolása", stb.)?
A pufferzóna/magterület kezelés/kontroll típusú kísérletek beállítására alkalmas mészkedvelő (molyhos) tölgyes erdőtípusokra." (Juhász 1998)