A Kékes őserdőmaradvány átmérőeloszlása - 'rotated sigmoid'

Horváth Ferenc

"Egy őserdőmaradvány faállomány-dinamikája" címmel poszteren mutattuk be a Kékes Erdőrezervátum őserdőmaradványának részletesebb eredményeit a XIV. MTBK Műhelytalálkozón. A 2005-ös alapfelmérés és a 2021/23-as újrafelmérés összehasonlítása alapján bemutattuk az átmérőeloszlásokat, amelyek a dél-kelet-európai bükkös őserdők nagy részére jellemző 'elforgatott szigmoid' alakot mutatják. 

Továbbá négy jellemző erdőfejlődési állapotot tudtunk meghatározni, amelyek egymáshoz viszonyított helyzetét és az elmozdulások dinamikáját egy főkomponens ábrában foglaltuk össze (lásd alább).  A változásvektorok kavargásában felsejlik az ún. 'kis erdőciklus'.

Az eredmények a finom léptékű erdőfejlődési szakaszok változatosságát és a természetes foltdinamika jellegzetességeit mutatják (GR - felújulási-gyarapodási szakasz; ST - szálaló szakasz; OP - optimális szakasz; BR - öregedési-összeroppanási szakasz), alátámasztva az állomány őserdő mivoltát. További részletek és magyarázatok a csatolt poszteren olvashatók.

De vajon a jelenleg tapasztalható öregedés-összeroppanási trend (lefelé mutató szürke nyilak) tovább erősödik majd, avagy a tapasztalt kilendülést visszarendeződés követi?

Az erdőfejlődési szakaszok elhelyezkedése a főkomponensek állapotterében