Szmorad F. (2000): Nagy-oldal Erdőrezervátum (71) Hosszútávú Fenntartási Terve. Kézirat, Jósvafő

Abstract

Hosszútávú Fenntartási Terv
71 Nagy-oldal erdőrezervátum
A HFT készítője: Szmorad Ferenc (Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság)
Jósvafő, 2000

Notes

Hosszútávú Fenntartási Terv
71 Nagy-oldal erdőrezervátum
A HFT készítője: Szmorad Ferenc (Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság)
Jósvafő, 2000

Tartalom
I. Erdőrezervátum azonosítás, illetékesség és ütemezés
II. Általános jellemzés, helyzetértékelés, célkitűzések...
III. Hivatkozások, mellékletek, további dokumentumok jegyzéke
IV. A feladatok és korlátozások erdőrészlet szintű leírása
V. Záradék, szerzőség és hitelesítés
Mellékletek:
1. Az erdőrezervátumot kihirdető rendelet másolata
2. Területkimutatás
3. Térképi lehatárolás erdészeti üzemi térképen (1993)
4. Az erdőrezervátum Gauss-Krüger vetületű térképe (1966)
5. Turistautak az erdőrezervátum közelében
6. Barlangok és karsztos képződmények
7. Állandósított mintaterületek
8. Vadgazdálkodási berendezések
9. Tájidegen fafajok előfordulásai
10. Az erdőrezervátum élőhelytérképe
11. Hosszútávon használható erdészeti utak
13. Az Aggteleki Nemzeti Park barlangjai (részlet)
14. Az erdőrezervátum 1999. évi szemléjének jegyzőkönyvei

A hosszútávú fenntartási terv (HFT) az erdőrezervátum alapvető azonosítói mellett rögzíti az érintett földtulajdonos/vagyonkezelő, az illetékes természetvédelmi, erdészeti, vadászati hatóság, a természetvédelmi kezelő, valamint a korábbi kutatások alapján érintett kutatóintézetek, kutatók személyét. Megadja a rezervátum területének általános leírását (geológiai, geomorfológiai viszonyok, növénytakaró, élőhely-típusok, növényvilág és állatvilág reprezentánsai, az erdők fafaj- és korosztályviszonyok, illetve természetességi állapot szerinti jellemzői), a megelőző, néhány évtizedes időszak történeti változásait.

Az erdő-, illetve erdőhasználat-történeti adatok a korábbi üzemtervek, valamint egyéb írásos források alapján kerültek a tervbe, az egyéb területhasználatra, valamint a vadgazdálkodásra vonatkozó információk jórészt az ANPI munkatársai, valamint a területen régebb óta dolgozó szakszemélyzet adatai alapján kerültek megfogalmazásra. A kutatási tevékenység rövid áttekintése alapjául az ANPI archívuma szolgált.

A magterület és a védőzóna erdőrészlet-azonosítóit az erdőrezervátum területére megfogalmazott, 10 évre, 50 évre és 100 évre vonatkozó célkitűzések, prioritások, feladatok követik. A munkarészeket rezervátum területére vonatkozó szakirodalom tematikus jegyzéke egészíti ki.

A HFT lényegi része a magterület-védőzóna bontásban (a védőzónánál a fokozottan védett és védett részeket még külön tárgyalva), erdőrészletek szerint (magterület 8 erdőrészlet, 223,8 ha / védőzóna 22 erdőrészlet, 262,5 ha) megadott állományjellemzés/leírás, illetve az adott részletekhez kötődő fontosabb feladatok listája.

A fenntartási tervet mellékletként kiegészíti az erdőrezervátumot kihirdető miniszteri rendelet másolata, az erdőrezervátum terület-kimutatása, illetve térképi ábrázolása (erdészeti és topográfiai térképen), a rezervátum közelében futó turistautak, a rezervátum területére eső barlangok, az állandósított cönológiai mintaterületek, a vadászati-vadgazdálkodási létesítmények, a főbb közlekedési utak térképi bemutatása, valamint az idegenhonos fafajok előfordulását rögzítő térkép és a részletes vegetációtérkép alapján szerkesztett élőhelytérkép. A mellékleteket az 1998. évi erdőrezervátum-szemlézés összefoglaló adatlapjai és erdőrészlet szintű jegyzőkönyvei zárják.

Location
ER Archívum (2000/D-004/1, 2000/D-004/2)
Strict forest reserves