A Pilisi Parkerdő Zrt. Budakeszi Erdészetének kezelésében áll.
Meredek völgyekkel tagolt, változatos dolomit-felszínű terület a Budai-hegység csaknem összes növényzeti típusával. A különleges ökológiai viszonyok, a növényvilág és állatvilág, valamint az élőhelyek rendkívüli változatossága és különlegessége miatt kiemelkedő természetvédelmi értékű „szentély”. A magasabb térszíneken a 2014-es jégtörés jelentős bolygatást okozott, amelynek következményeit a védőzónában felszámolták, a holtfákat mindenütt összetermelték és hasznosították (a munkálatok a végére járnak). Indokolatlan fahasználatot észleltünk a magterület egyik részén, amelyet a gazdálkodó figyelmeztetésünkre azonnal leállított.
A vad sűrűségét a Szénások térségében viszonylag alacsony szinten tartják, időnként vadlétszám becsléseket végeznek (az eredményekről a Rosalia-ban számolnak be).
Európa Diplomás terület, ezért több jelentős projekt irányult a természetvédelmi helyzet javítására.
Az északias kitettségű gyertyános-tölgyes és törmeléklejtő állományokban a 2016-os felmérés szerint az összes fekvő holtfa 100-120 m3/ha, aminek felét (50-60 m3/ha-t) a 2014 decemberi jégtörés és dőlés okozta. Ezzel szemben a (sziklagyepekkel és lejtősztyeppekkel mozaikoló) molyhos tölgyes bokorerdők, mész és melegkedvelő tölgyesek fekvő holtfa mennyisége sokkal alacsonyabb, mintegy 20 m3/ha, amelynek szintén fele a 2014 decemberi jégtörés következménye. Az erdőrezervátum alsóbb régióiban jégtörés már nem következett be.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság által irányított természetvdelmi kutatásokról a Rosalia köteteiben számolnak be.