Dombosház Erdőrezervátum (második) országos felmérése, 1998-1999

EK összefoglalás
"A magterület jelentős része egy nagyrészt fátlan, magaskórós degradátum. Északi felén meglepően "jó állapotú", változatos égerláp-keményfás ligeterdő komplexum található." (Bartha 1998)
Erdőállomány, erdőgazdálkodás

"A magterület jelentős része egy nagyrészt fátlan, magaskórós degradátum. Északi felén meglepően "jó állapotú", változatos égerláp-keményfás ligeterdő komplexum található. Északi oldalon csatlakozó védőzóna (már Kimle községhatárú) hasonlóan értékes. A rezervátum ebben az esetben - részben a védőzónába "szorult"." (Bartha 1998)

Természetvédelmi kezelés

"A korábban kijelölt magterület kicsi, de bővíthető volna (van csatlakozó alkalmas terület); egyes részei feleslegesek (a védőzónához csatolandók). A pufferzóna/magterület területaránya és elhelyezkedése nem megfelelő, de lehetne javítani. A rezervátum - hosszú távon - jelentős zavarás nélkül fenntartható.
Megjegyzések, javaslatok:
Nagy kiterjedésű erdőgazdálkodásra alkalmatlan erdőrészletek kerültek a magterületbe, amelyeken viszont a vadgazdálkodás zavartalanul folyik tovább.
Javasolt a védőzóna egy részének magterületbe való besorolása, mivel erdőrezervátum szempontjából értékesebb, mint maga a jelenlegi magterület egy része." (Bartha 1998)

Kutatások, projektek

"Erős magaskórós borítás melletti erdősülési, felújulási folyamatok vizsgálata. A talajvízszint-ingadozás hatásának vizsgálata az egyes állománytípusokra. Az optimális vízellátottság helyreállítása esetén vizsgálható, hogyan újul fel az égerláp természetes körülmények között.
A pufferzóna/magterület kezelés/kontroll típusú kísérletek beállítására alkalmas: jó állapotú égerláp és keményfás ligeterdő típusokra." (Bartha 1998)