Somhegy Erdőrezervátum (második) országos felmérése, 1998-1999

EK összefoglalás
"Az állomány összetétele és előtörténete alkalmassá teszi a rezervátumot a mozaikos tájszerkezetre jellemző erdődinamika megfigyelésére. Az állományok egy része (sekély talajú, köves-sziklás erdők) nem gyakoriak hazánkban." (Bartha 1998)
Erdőállomány, erdőgazdálkodás

"Az állományok egy része (sekély talajú, köves-sziklás erdők) nem gyakoriak hazánkban. Így nem adnak átlagos képet a hazai hegy- és dombvidéki erdőkről." (Bartha 1998)

Természetvédelmi kezelés

"A korábban kijelölt magterület területe elegendő. A pufferzóna/magterület területaránya és elhelyezkedése megfelelő. A rezervátum -hosszú távon- jelentős zavarás nélkül fenntartható.
A magterület bekerítése szükséges. A bekerítés csak tüneti kezelésnek tűnik, nem biztos, hogy hosszabb távon az ideális megoldás (megfelelő a nagyvad állomány erőteljes csökkentése és a nagyragadozók visszatelepítése lenne).
A pufferzónában valóban természetközelibb erdőgazdálkodást kellene folytatni, ebbe szerintünk nem fér bele a drasztikus cserjeirtás és az elegyfák eltávolítása." (Bartha 1998)

Kutatások, projektek

"Az állomány összetétele és előtörténete alkalmassá teszi a rezervátumot a mozaikos tájszerkezetre jellemző erdődinamika megfigyelésére. Számtalan a következő pontban részletezett, vizsgálatra alkalmas a terület hosszabb távon is:
Elegyfa konszociációk átalakulása ill további sorsának vizsgálata olyan körülmények között, ahol a környék fafajkészlete gyakorlatilag teljes, tehát az esetleg hiányzó vagy a természetesnél ritkábbnak vélt fafajok visszatelepülésének esélye adott.
Bükk dominálta üde lomberdők dinamikájának vizsgálata - régebben erdészetileg kezelt, de viszonylag idős állományokból kiindulva.
Szélsőségesen sekély, köves talajú, egykor (50-1000 éve) igen erős emberi hatással érintett üde lomberdők alakulása." (Bartha 1998)