Kőszegi-forrás Erdőrezervátum (második) országos felmérése, 1998-1999

EK összefoglalás
"A magterületen található a Mecsek talán legszebb bükköse és további régen kezelt vagy felhagyott gyertyános-kocsánytalan tölgyes ill. cseres-tölgyes állományok. Problémák: aszfaltút, turistautak, vadászat, tájidegen fafajok jelenléte." (Dénes 1998)
Erdőállomány, erdőgazdálkodás

" A magterületen található a Mecsek talán legszebb bükköse és további régen kezelt vagy felhagyott gyertyános-kocsánytalan tölgyes ill. cseres-tölgyes állományok (Üzemterv szerint 150 éves állományok is). Probléma: tájidegen fafajok jelenléte állományban vagy elegyesen a magterületen. ÉK-ről nincs és nem is lehetséges védőzónát kijelölni (nincs erdő). 3 erdőrészletet kivéve a védőzóna 40, sőt 20 év alatti fiatal erdő.
A magterület patakvölgyet követő bükköse a rezervátum legszebb, legöregebb és régóta felhagyott erdőnek tekinthető része; nagyobb lékekkel, kidőlt öreg és lábon álló korhadt fákkal, többkorú újulattal, de ez is csak a patakvölgy egyik oldalán." (Dénes 1998)

Vadállomány, vadgazdálkodás

"A védőzónában magasles és szóró..." (Dénes 1998)

Vízháztartás, vízgazdálkodás

"A magterület és a védőzóna 1/3-a másik vízgyűjtőhöz tatozik. A rezervátum közepe, a magterület déli része vízválasztó, itt van a terület legmagasabb pontja." (Dénes 1998)

Természetvédelmi kezelés

"A korábban kijelölt magterület területe elegendő, de egyes részei feleslegesek (a védőzónához csatolandók): ültetett fenyőállományok.
A pufferzóna/magterület területaránya és elhelyezkedése nem megfelelő, de nem javítható (nincs alkalmas terület).
A rezervátum hosszú távon jelentős zavarás nélküli fenntarthatósága kérdéses: hiányzik a védőzóna, a rezervátumot kettészelő aszfaltút (napi min.10-15 autó), turistautak, vadászat miatt." (Dénes 1998)

Környezeti hatások

"...a rezervátumot kettévágó műút és postakábel (földalatti, felette az erdő kiirtva) halad 10 m széles sávban. A rezervátumon több turistaút vezet át - a magterületen is keresztül -, a források mellett kiépített étkező tűzrakóhelyek vannak." (Dénes 1998)

Kutatások, projektek

"Vizsgálható: középhegységi, de szubmediterrán hatások alatt álló bükkös, gyertyános-kocsánytalan tölgyes és cseres-tölgyes állomány ill. átmeneteik. Egyedisége a szubmediterrán jelleg, ill. az ebből adódó lehetőség (Mo-on szélsőséges helyzet és az átmenetek megléte) pl. klímaváltozás-szárazodás hatásainak nyomonkövetése ezekben az erdőtársulásokban." (Dénes 1998)