Baláta-tó Erdőrezervátum (második) országos felmérése, 1998-1999

EK összefoglalás
"A Baláta-tó körüli erdők belső-somogyi savanyú homokon kialakult gyertyános-kocsányos tölgyes és cseres-kocsányos tölgyes erdők, kisebb részben égerlápok. Az állományok a gazdálkodás által általában erősen befolyásoltak..." (Juhász 1998)
Tulajdonviszonyok, területhasználat

"...részben legelők lettek visszaerdősítve..." (Juhász 1998)

Erdőállomány, erdőgazdálkodás

"A Baláta-tó körüli erdők belső-somogyi savanyú homokon kialakult gyertyános-kocsányos tölgyes és cseres-kocsányos tölgyes erdők, kisebb részben égerlápok. Az állományok a gazdálkodás által általában erősen befolyásoltak..., sok esetben a termőhelynek nem megfelelő fafajjal (gyertyán helyett cserrel). Foltokban friss tarvágások vannak (tölgypusztulás miatt). Széles, karbantartott nyiladékrendszer van." (Juhász 1998)

Természetvédelmi kezelés

"A korábban kijelölt magterület területe elegendő. A pufferzóna/magterület területaránya és elhelyezkedése megfelel. A rezervátum - hosszú távon- jelentős zavarás nélküli fenntarthatósága kérdéses, mert zavaró tényező lehet az erdőgazdálkodási tevékenység valamint a vadász- és természetvédelmi turizmus." (Juhász 1998)

Környezeti hatások

"...vadász- és természetvédelmi turizmus." (Juhász 1998)

Kutatások, projektek

"Vizsgálható a potenciális gyertyános-tölgyes kialakulása az ültetett cseresek helyén. Spontán szukcessziós folyamatok tanulmányozása a tó szélén. Kontroll bekerített parcellák kialakításával vadrágás-vadkár hatásainak megfigyelése gyertyános-kocsányos tölgyesben és égerlápban. Síksági cseres-kocsányos tölgyes regenerálódási folyamata fiatal tölgyes állomány és tarvágott erdeifenyő állomány esetében.
A pufferzóna/magterület kezelés/kontroll típusú kísérletek beállítására nem alkalmas, mert a faállomány-szerkezet jelentősen eltér." (Juhász 1998)