Bockereki-erdő Erdőrezervátum (második) országos felmérése, 1998-1999

EK összefoglalás
"Erdőtársulása uralkodóan síkvidéki gyertyános- kocsányos tölgyes, emellett keményfás ligeterdő jellegű foltok és láperdők találhatók. Az erdőrezervátumban jellemző, hogy egyes részei degradáltak, gyomosak, jelentős a vadkár."(Lesku 1998)
Erdőállomány, erdőgazdálkodás

"A minimum programra (surveillance) javasolt erdőrezervátum a Beregi-síkon, nagy kiterjedésű erdő közepén található. Erdőtársulása uralkodóan síkvidéki gyertyános- kocsányos tölgyes, emellett keményfás ligeterdő jellegű foltok és láperdők találhatók.
A magterület két különböző részből áll. A nagyobbik magterület (erdőtag) "A" részlete főleg idős, természetközeli gyertyános-kocsánytalan tölgyes, közepén égerláppal. Nyugati fele fiatalabb, az A-nál rosszabb természetességi állapotban. A magterület kisebbik része (10 erdőtag) fiatal-középkorú felújításokat és ültetvényeket tartalmaz, magterületbe sorolása kevésbé indokolt.
A védőzóna is heterogén. Egyrészt fiatal és rontott, természetesnek nem nevezhető erdőket és felújításokat tartalmaz (2, 8, és 10 tag). Másik része a magterület "jó" részeivel szomszédos, azzal összevethető, viszonylag nagy, idős gyertyános-tölgyes, láposodó holtmedrekkel (6 és 11 tag). Az erdőrezervátumban jellemző, hogy egyes részei degradáltak, gyomosak, jelentős a vadkár.

Vadállomány, vadgazdálkodás

"Az egész ER-ban jelentős vadászati és vadgazdálkodási tevékenység folyik. A vadállomány túltartott, jelentős a vadkár, emellett komoly károsító tényező a nagyszámú etető és szóró (magterületen belül is többfelé). Ennek mérséklése feltétlenül kívánatos." (Lesku 1998)

Természetvédelmi kezelés

"A korábban kijelölt magterület kicsi, de bővíthető volna (van csatlakozó alkalmas terület); egyes részei feleslegesek. A pufferzóna/magterület területaránya és elhelyezkedése nem megfelelő, de lehetne javítani. A rezervátum - hosszú távon - jelentős zavarás nélkül fenntartható.
Javaslat: a magterület bővítése (pl. 6A és B részekkel), esetleg kijelölésének módosítása (a 10 tag helyett a 6A és B). A szórókat, vadetetőket tartalmazó, erősen bolygatott és degradált 2 TI és 10 TN magterületi besorolása is felülvizsgálandó." (Lesku 1998)

Kutatások, projektek

"Az ER alkalmas az idős gyertyános-tölgyesek kezelt és felhagyott részeinek összehasonlító vizsgálatára. Kivitelezhető a vadállomány károsító hatásának vizsgálata vadaktól elzárt kontrollterületek kialakításával. Fontos lenne az égerláp szukcessziós változásának és a vízmennyiség kontra degradáció (szukcesszió?) vizsgálata. Az ER-ban jelentős arányban jelen levő felújításokban és telepítésekben vizsgálható ezek aljnövényzetének és szerkezetének változása, a természetközeli viszonyok visszaállásának lehetősége és sebessége.
A terület láposodó medermaradványainak, mélyedéseinek vizsgálata természetvédelmi szempontból is fontos." (Lesku 1998)