"A kijelölt erdőrezervátum jól reprezentálja a Börzsöny bükköseit. Az állományok állapota átlagos vagy annál jobb. A kijelölt erdőrezervátum különleges élőhelyekben, botanikai, zoológiai értékekben, forrásokban igen gazdag, természetes határokkal körülvett zárt vízgyűjtő. Az utóbbi évtizedek erdőgazdálkodási beavatkozásai az erdőrezervátummá minősítést jól megalapozták. Ennek következtében korosztály- és állományszerkezet tekintetében értékes, heterogén erdőrészletek alakultak ki" (Nagy 1998).
Fontos lenne a "nagyvadlétszám jelentős csökkentése"(Nagy 1998).
A magterület kicsi, de bővíthető volna a "6C, 6D, 8B, 10F erdőrészletek magterületbe történő átsorolásával. A magterület/pufferzóna területaránya és elhelyezkedése nem megfelelő, de lehetne javítani" (Nagy 1998). Megfontolandó a "Pogányvári gerincen és a Pogányvári-patak völgyében haladó, egyébként nem nagy forgalmú turistautak megszüntetése, valamint a Rózsás-völgy elzárása a turisták elől" (Nagy 1998). Célszerű lenne "az erdőrezervátum bővítése a Börzsöny talán legérintetlenebbül megmaradt, közeli Kemence 58C és 57 D erdőrészleteivel. E két erdőrészlet magterületbe sorolandó! Pufferzónaként a Kemence 58B, 57 D és 45A erdőrészleteket lehetne az erdőrezervátumhoz csatolni" (Nagy 1998).
Az erdőrezervátum alkalmas a következők vizsgálatára: "jégtörés nyomán meginduló spontán felújulás különböző korú bükkös állományokban, elkőrisesedett bükkös állományok dinamikája, bükkösök fokozatos felújítóvágással kezelt állományainak összehasonlítása a magterület érintetlenül hagyott részeivel (állományszerkezet és fafajkészlet tekintetében), valamint idős korú bükkös állományok lékdinamikája" (Nagy 1998).